Kupno samochodu dla wielu stanowi ważny moment w życiu. Często poprzedza je wiele miesięcy, a nawet lat oszczędzania. Nic zatem dziwnego, że każdemu zależy na tym, aby jego „cztery kółka” były w jak najlepszym stanie – zwłaszcza jeśli pochodzą z rynku wtórnego (co w Polsce jest raczej regułą niż wyjątkiem).
Niestety, nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, chcących wykorzystać osoby słabiej znające się na stanie technicznym aut. Prowadzi to do wielu rozczarowań i konfliktów. Dlatego najlepiej jest dokładnie przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania – jako przyszłych właścicieli.
Znaczący wpływ na cenę samochodu ma jego wyposażenie. Im bardziej rozbudowane, tym auto droższe. Obok stanu technicznego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jako kierowcy odpowiadamy przecież nie tylko za siebie, ale także za pasażerów i pozostałych użytkowników drogi. Nie możemy więc pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa. Standardem są zainstalowane w pojeździe poduszki powietrzne – nie tylko przednie, ale również boczne. Wielu kierowców zupełnie pomija fakt, że bok auta jest o wiele mniej odporny na uderzenia, aniżeli przód.
Drugim ważnym elementem wyposażenia powinien być ABS. System ten pozwala zminimalizować ryzyko utraty panowania nad samochodem w czasie hamowania. Utrata sterowności stanowi przyczynę bardzo wielu kolizji i wypadków. Wyposażenie auta w ABS jest najefektywniejszą metodą zabezpieczenia pojazdu przed ściąganiem w bok i wirowaniem. Można także pomyśleć o systemie ESP, będącym mechanizmem stabilizującym jazdę podczas wykonywania manewrów. Czasem może wręcz zapobiec kolizji np. z dziką zwierzyną, która nagle pojawi się na drodze.
Wybierając samochód, warto też sprawdzić, czy jest on wyposażony w mechanizm wspomagania układu kierowniczego. Ma on istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, gdyż pomaga skuteczniej wykonywać ruchy kierownicą w sytuacjach zagrożenia. Wpływa także na komfort prowadzenia samochodu i parkowania – szczególnie na zatłoczonych miejskich ulicach.
Co oczywiste, samo wyposażenie nie zapewni stuprocentowej ochrony w czasie jazdy. Kluczowy jest stan techniczny pojazdu oraz zdrowy rozsądek kierowców. Wielu z nich bardziej ceni efektowy wygląd niż funkcjonalność i bezpieczeństwo, co niejednokrotnie prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Jak pokazują statystyki, w Polsce rośnie liczba sprzedawanych nowych aut – także tych leasingowych. Widać zatem, że klienci darzą zaufaniem firmy sprawdzone i mające dobrą opinię (jak choćby szczególnie ostatnio popularną Raiffeisen Leasing).