Tuningowane ciężarówki?

Samochody ciężarowe są narzędziem pracy, a nie autami do jazdy prywatnej, kupowanymi często z pasji. Ze względu na sposób ich eksploatacji, w ich konstrukcjach większą wagę przywiązuje się do trwałości, jednocześnie rezygnując z aspektów stylistycznych. Kierowcy jednak lubią swoje auta ozdabiać…

Zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych spędzają w nich często całe długie tygodnie. Kabina samochodu, będąca miejscem pracy, staje się ich drugim domem – salonem, kuchnią i sypialnią w jednym. Nic więc dziwnego, że kierowcy chcą czuć się w nich jak najlepiej i próbują stworzyć sobie w nich swój azyl poprzez ozdabianie ich na różne sposoby. Ponadto ozdabianie to jest także sposobem wyrażenia siebie. Jak to robią?

Efektowne orurowanie

Do najpopularniejszych sposobów tuningu samochodów ciężarowych należy montaż błyszczącego, chromowanego orurowania. Jest to rozwiązanie, dające szczególnie efektowny wygląd. Jego koszt zależny jest od rozbudowania całej konstrukcji. Najskromniejsze zestawy, będące podstawą do montażu halogenów lub też chroniące dolny zderzak, kosztują około 2000 zł, natomiast ceny bardziej rozbudowanych i skomplikowanych układów mogą przekraczać 5000 zł.

Popularne diody LED

Rosnącą popularność diod LED możemy zaobserwować przede wszystkim na rynku samochodów osobowych oraz… wyposażenia wnętrz. Okazuje się jednak, że również wśród kierowców samochodów ciężarowych diody te znajdują swoich sympatyków. Są one łatwo dostępne i pozwalają ozdobić samochód nawet za kilkaset złotych. W sprzedaży dostępne są także w formie gotowych zestawów reflektorów, przydatnych podczas jazdy nocą. Kosztują one ponad 2000 zł.

Spojlery dachowe

Popularnym sposobem modyfikacji ciężarówek są spojlery dachowe. Ich pierwotną funkcją jest zmniejszenie spalania paliwa poprzez poprawę aerodynamiki auta polegające na zmniejszeniu oporu powietrza. Kierowcy jednak dostrzegli w nich potencjał estetyczny i montują spojlery bardziej rozbudowane, w kształtach nawiązujących do przodu nadwozia. W okolicach spojlerów kierowcy montują często diody lub inne oświetlenie. Modyfikacja ta kosztuje od kilkuset złotych w górę.

Lakierowanie i oklejanie

Aby wyróżnić swoje samochody z obecnego na parkingach tłumu innych ciągników siodłowych, kierowcy malują i obklejają je w niepowtarzalny i charakterystyczny sposób. Na samochodach pojawiają się pasy, wzory, fantazyjne motywy. Popularnym sposobem jest nowoczesna metoda oklejania samochodów folią 3M. Opcją najtańszą jest natomiast oklejenie poszczególnych elementów samochodu tak zwanymi stickerbombami. Najbardziej efektowną, lecz zarazem pracochłonną i kosztowną możliwością jest modyfikacja przy pomocy aerografu, nie na darmo nazywanego samochodowym tatuażem. Te wyjątkowo precyzyjne obrazy na samochodach mogą nas kosztowac nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ozdobienie naczepy

Firmy posiadające swoją flotę ciężarówek często decydują się ozdabianie naczep. Obowiązkowym elementem jest oczywiście logo firmy wraz z danymi teleadresowymi, ale to nie wszystko. Na naczepach pojawiają się także atrakcyjne kolorowe grafiki, przyciągające uwagę nawet z daleka i zachwycające pomysłowością.

Nieśmiertelne proporczyki i logo marki auta

Kierowcy ciężarówek, którzy pokonują liczne kilometry przez różne kraje, chętnie kolekcjonują pamiątkowe proporczyki, będące trofeami z poszczególnych państw i miast. Wieszają je przy suficie kabiny, formują z nich literę „V” lub różne inne wzory. Najważniejsze, aby były symetryczne. Kolejną klasyczną ozdobą, widoczną nawet z dalekiej odległości, szczególnie w nocy, jest podświetlone logo marki samochodu, umieszczone za kierowcą, na tylnej ścianie kabiny.

Motoryzacyjna architektura wnętrz

Tuning samochodów ciężarowych to jednak nie tylko zdobienie karoserii i naczepy. Niektórzy modyfikują nawet wnętrza, co jest wyjątkowo kosztowną inwestycją. Nie ogranicza się to bowiem do kolorowej okleiny imitującej drewno czy tez włókno węglowe. Niektórzy dokładają wszelkich starań, by wnętrza ich samochodów ciężarowych były w jakimś stopniu luksusowe i są w stanie wydać naprawdę duże pieniądze, aby poszczególne elementy zostały obszyte skórą. Niektórzy potrafią zlecić obszycie nawet całej kabiny, wraz ze ścianami i deską rozdzielczą, i to nie byle jaką skórą, ale pikowana i najwyższej jakości, co oznacza koszt nawet ponad 20 tysięcy złotych. Jeśli natomiast kierowca ma zdolności manualne i lubi majsterkować, może wykonać takie obszycie sam. Poniesie wtedy jedynie koszty materiałów i narzędzi, oszczędzając na robociźnie. Poświęci na to wiele czasu, ale satysfakcja i pełne podziwu spojrzenia innych, na pewno mu to wynagrodzą i to z nawiązką.

Więcej znajdziesz na http://www.mascus.pl/transport/uzywane-ciezarowki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: