Czy kiedykolwiek prowadziłeś będąc sennym?
Wielu ludzi prowadzić, gdy są senni. Niektórzy z nich są w stanie rozpoznać, że jest to problem, ale większość nie zdaje sobie sprawy, że ich jazda jest zagrożona. Senni kierowcy zaczynają ziewać, tracą ostrość widzenia i nie pamiętają ostatnich kilku kilometrów. Badania w USA wykazały, że aż sześciu na dziesięciu kierowców prowadzi, gdy są senni. Problemem jest to, że ludzie nie zdaja sobie sprawy, czy to wpływa na ich jazdę i czy są oni zbyt senni na prowadzenie samochodu. Zasypianie pojawia się szybko i bez większego ostrzeżenia.
Jak źle może to wpływać na prowadzenie pojazdów?
Jeśli jeździsz po 17 godzinach bez snu, Twoja wydajność jest tak zła, jak jazda z poziomem alkoholu we krwi 0,05 procent. Pobudka o 7 rano, pobyt na jawie przez cały dzień, zamiar wyjścia w godzinach wieczornych, a następnie jazda samochodem do domu o północy – to wszystko powoduje, że doprowadzamy się do takiego stanu.
Dwadzieścia cztery godziny bez snu jest tak niebezpieczne, jak jazda z poziomem alkoholu we krwi 0,10 procent.
Kto jest najbardziej zagrożony?
Statystyki pokazują, że ponad połowa wypadków prowadzenia pojazdów podczas senności dotyczy ludzi w weku 25 lat lub młodszych. Pracownicy zmianowi są również w grupie wysokiego ryzyka, jak i kierowcy samochodów ciężarowych pokonujący długie odległości. Osoby z zaburzeniami snu, takich jak bezdech senny i obturacyjny bezdech senny mają znacznie większe ryzyko spowodowania wypadku, który będzie konsekwencją ich senności.
Jakie są znaki ostrzegawcze?
Zazwyczaj pojawiają się znaki ostrzegawcze, które wskazują, że istnieje duże ryzyko spowodowania wypadku na drodze. Są to:
• Senność
• Przymykanie oczu lub nieostre widzenie
• Problemy z utrzymaniem w górze głowy
• Nie można powstrzymać ziewania
• Wędrówki myśli, trudności z koncentracją w prowadzeniu pojazdu
• Brak pamięci prowadzenia ostatnich kilku kilometrów
• Dryfowanie pomiędzy pasami i nie zauważanie znaków drogowych
• Bardzo ciężkie powieki
• Powolne mruganie
Jakie strategie mogą pomóc w zapobieganiu sennej jazdy?
Jeśli potrzebujesz pojechać na duże odległości, szczególnie w nocy lub w sennym okresie bezpośrednio po obiedzie, upewnij się, że wcześniej miałeś dużo snu w nocy. Najwięcej wypadków zdarza się, kiedy spaliśmy mniej niż 6 godzin snu. Jeśli musisz jechać przez dłuższy czas, zafunduj sobie krótką drzemkę mocy po obiedzie. System partnerski jest świetny i działa dobrze – podzielmy prowadzenie auta z druga osobą i wspólnie utrzymujmy siebie na jawie. Zrób sobie przerwę co dwie godziny, wyjdź z samochodu i pochodź przez kilka minut. Nie należy polegać na kawie, głośnej muzyce, otwartych oknach lub pasażerach, aby utrzymać się na jawie. Najlepsze lekarstwo na senność to sen. Jeśli istnieją znaki ostrzegawcze powinniśmy przerwać prowadzenie i zrobić sobie przerwę.
Jak długo powinna trwać „drzemka zasilająca”?
Krótka drzemka może odświeżyć nas na tyle, aby kontynuować jazdę przez kolejne kilka godzin. Zatrzymaj się w cichym miejscu, połóż oparcie i zdrzemnij się około 15-20 minut, nie dłużej. Po drzemce wyjdź z samochodu, pospaceruj przez 5 minut, a następnie kontynuuj jazdę. Pamiętajmy by zdawać sobie sprawę z oznak senności i uniknąć pokusy, aby przejechać jeszcze trochę dalej.
Czy kofeina pomaga?
Kofeina ma oferować krótkoterminową pomoc w czujności, która pomaga na godzinę lub dwie. Cukier nie jest pomocny i może sprawić, że będziemy senni po 30-90 minut, niż gdybyśmy nie spożywali go wcale.
Ile wypadków spowodowanych jest przez sennych kierowców?
Z statystyk wypadków drogowych wynika, że co najmniej jeden na sześciu wypadków są głównie wynikiem kierowcy ze złą koncentracją. Jeden na czterech wypadków na drogach krajowych, które dotyczą tylko jednego samochodu są spowodowane przez sennego kierowcę.
Treść artykułu została opracowana wraz z producentem Koło, oferującym materace lateksowe i inne materace do spania. |