Rodzaje, funkcje i ceny parkingów oraz zasady na nich stosowane
Każdy kierowca zostawił kiedyś auto na parkingu ale na pewno mało kto wie za co odpowiada właściciel parkingu. Ten artykuł przybliży Państwu ten temat.
Funkcje parkingów
Posiadacze aut, którzy chcą być spokojni o to, że ich „czterem kółkom” nic się nie stanie, gdy nie są używane, często decydują się pozostawić je na parkingu. Parkingi mogą spełniać dwojaką funkcję. Chodzi tutaj o przechowanie auta w trakcie dnia lub w nocy, w bezpiecznym miejscu, lub też o oszczędność czasu, na którą pozwoli pozostawienie auta w bliskiej lokalizacji, gdy akurat coś ważnego załatwiamy (szczególnie w centrach miast lub w pobliżu ważnych budynków).
Rodzaje parkingów
Parkingi można podzielić na kilka kategorii, a w obrębie tych kategorii, na kilka rodzajów. Pierwsze kryterium obejmuje konstrukcję parkingu. W tej kategorii można spotkać się z parkingami otwartymi, w formie miejsc parkingowych, placami parkingowymi (otwartymi oraz z ogrodzeniem, które może być także zabezpieczone elektrycznie sterowanym szlabanem), parkingami piętrowymi oraz parkingami podziemnymi. Druga kategoria, to sposób ochrony parkingu. Można w niej wyróżnić parkingi strzeżone i niestrzeżone, z systemem monitoringu lub bez niego. I wreszcie trzecie kryterium obejmuje odpłatność za parking. Istnieje wiele parkingów darmowych, ale nie zawsze są one dostępne w danej lokalizacji, a także nie zapewniają one odpowiedniego poziomu ochrony. Za parking strzeżony lub zlokalizowany w centrum miasta, trzeba już dopłacić. Stawki parkingu określone są godzinowo, dobowo lub miesięcznie (gdy chcemy posiadać stałą rezerwację miejsca).
Zalety parkingów
Pozostawienie auta na parkingu to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Dzięki ogrodzonym i strzeżonym parkingom, można uchronić swoje auta przed kradzieżą lub uszkodzeniem przez wandali i innych kierowców. Parkingi mogą także chronić auta przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dotyczy to w szczególności parkingów podziemnych, jak i parkingów piętrowych. Warto zdecydować się na przechowywanie auta na parkingu, gdy nie posiadamy garażu, a samochód jest dla nas bardzo wartościowy. Pozwoli to na spokojny sen nocą i wolną głowę w trakcie dnia.
Ceny parkingów
Ceny parkowania samochodu uzależnione są od rodzaju parkingu i jego lokalizacji (związanej z wielkością miejscowości i odległością parkingu od centrum). Drożej za parking zapłacimy w centrach miast lub w pobliżu ważniejszych budynków.
Jeśli chodzi o abonamenty miesięczne, na standardowych parkingach strzeżonych (obojętnie czy znajdują się one na otwartej przestrzeni, czy są to parkingi piętrowe lub podziemne), średnie ceny wahają się na poziomie 100-150 złotych. Podobny wydatek na parkingu w lepszej lokalizacji to jednak już nieraz kwota rzędu kilkuset złotych. Nieco niższe ceny w obu przypadkach obowiązują na parkingach płatnych niestrzeżonych. Jeśli parkujemy w strefie płatnego parkowania chcąc coś załatwić w centrum miasta, musimy się liczyć z godzinowym wydatkiem na poziomie średnio od 2 do 5 złotych (zależnym od wielkości miejscowości), zmniejszającym się nieco w przeliczeniu na godzinę, w sytuacji dłuższego, kilku godzinowego lub nawet dobowego postoju.
Odpowiedzialność właścicieli parkingów
Decydując się na pozostawienie auta na parkingu warto jest wiedzieć o tym, jaka jest szansa uzyskania odszkodowania w przypadku jego uszkodzenia lub kradzieży. Wjeżdżając autem na parking, po podpisaniu umowy na stałe miejsce parkingowe lub po otrzymaniu kwitu potwierdzającego uiszczenie opłaty za czasowe parkowanie pojazdu, przedsiębiorca zobowiązuje się do pilnowania auta i odpowiada za wszelkie szkody związane z jego kradzieżą bądź uszkodzeniem w ściśle określonych sytuacjach.
Parkowanie może odbywać się bowiem w formie wynajmu miejsca parkingowego lub zobowiązania się do przechowania auta. Ta druga odmiana parkowania daje możliwość dochodzenia roszczeń od właściciela parkingu. Kluczowe jest w tej kwestii odpowiednie oznaczenie parkingu. Wyroki sądów pokazują, że w sytuacji wyraźnego oznaczenia parkingu jako „parking strzeżony”, przedsiębiorca nim kierujący dokonuje de facto przechowania auta i ma nikłe szanse na to by uchronić się przed odpowiedzialnością za straty właściciela pojazdu nawet w sytuacji zastrzeżenia w umowie, że właściciel parkingu nie odpowiada za utratę auta przez jego posiadacza. Szansa na uzyskanie odszkodowania za straty związane z autem istnieje także w przypadku pozostawienia pojazdu na parkingu płatnym niestrzeżonym. Trzeba wówczas jednak umieć wykazać, że zachowanie obsługi i charakter parkingu przesądzały o woli przechowania auta przez jego właścicieli. Może się to objawiać np. w stałym dozorze obsługi parkingu, posiadaniem urządzeń go monitorujących oraz odpowiednich zabezpieczeń.
Autor artykułu Artykuł przygotowała firma Pat-Car z Płocka zajmująca się pomocą drogową i wynajmem aut. |