Przygotowania do wiosennego sezonu motocyklowego

Wyprowadzanie motocyklu z garażu po sezonie zimowym jest prawdopodobnie jednym z najlepszych uczuć na świecie. Jednak dobre samopoczucie może się rozmyć w mgnieniu oka, jeśli nie przygotujemy się do jazdy odpowiednio. Trudno jest powstrzymać się od jazdy od pierwszych dni zachęcającej pogody, więc powinniśmy już teraz dostosować nasz sprzęt. Oto kilka kroków, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia.

Opony

Zmienne warunki pogodowe mogą dotkliwie wyniszczyć opony motocyklowe – nawet jeśli przechowujemy nasz sprzęt w magazynie. To dobry moment, aby w pełni sprawdzić opony pod kątem pęknięć, przebić i oznak zużycia. Jeśli nie jeździliśmy od dawna to stan wypełnienia powietrzem powinien być za niski do jazdy. Uzupełnijmy go do poziomu wskazanego przez producenta – tego typu oznaczenia zwykle znajdują się z boku opony. Jeśli nie mamy pewności, jaki powinien być wskaźnik ciśnienia (PSI), może być informacja o nim w instrukcji obsługi motocykla lub w internecie (zarówno na forach, jak i oficjalnej stronie producenta) https://gmoto.pl/opony-motocyklowe,640/. Nigdy nie wyjeżdżaj ze zbyt małym ciśnieniem, gdyż jest to łatwa droga do uszkodzenia całych kół.

Olej, paliwo i płyny

Jeśli nie zmieniłeś oleju przed odstawieniem motocykla na zimę po intensywnym roku, koniecznie musisz to zrobić przed rozpoczęciem jazdy na wiosnę. Jeśli tylko uzupełniasz poziom oleju, pamiętaj aby stosować dokładnie ten sam olej, który już jest w silniku.  Warto dla pewności sprawdzić też poziom pozostałych płynów, m.in. hamulcowego. Paliwo, które zalega zbyt długo, może się najzwyczajniej w świecie zepsuć. W zimie jest to mniej prawdopodobne ze względu na niską temperaturę, jednak dalej może parować lub – co gorsza – wyciekać. Sprawdź więc zarówno szczelność instalacji, jak i to, czy jest go wystarczająco dużo.

Akumulator

Jeśli mimo przygotowań i pełnego zbiornika paliwa nasz pojazd nadal się nie uruchamia, najprawdopodobniej jest to problem z akumulatorem. Pozwalanie, by akumulator przezimował bez uruchamiania przez wiele miesięcy, może doprowadzić do rozładowania go. Sprawdźmy jego stan jak najwcześniej. Jeśli po próbie naładowania go nadal się nie uruchamia, może to oznaczać czas na zakup nowego.

Jesienny pył i błoto

Jeśli wyciągamy swój motocykl z garażu na pierwszą wiosenną przejażdżkę, upewnijmy się, że jest całkowicie oczyszczony z kurzu, brudu i zaschniętego błota. Pozostawienie pyłu, który zebrał się przez zimę, może doprowadzić nie tylko do problemów kosmetycznych, ale i poważnych uszkodzeń, kiedy zalega w podzespołach. Warto po dokładnym oczyszczeniu zafundować maszynie dokładne nasmarowanie układów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: