Przyczepka samochodowa – kiedy warto ją kupić

Polacy mają na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia, jeśli chodzi o załadunek samochodu osobowego. Wiele razy media informowały o wręcz nieprawdopodobnej liczbie pasażerów przewożonych jednym pojazdem. Nie brakowało też doniesień o przewożeniu ładunków, których zmieszczenie w kabinie i bagażniku samochodu tak na dobrą sprawę wymagałoby pomocy iluzjonisty.

Są to oczywiście przypadki przewozu niezgodnego z przepisami i stwarzającego ryzyko wypadku drogowego. Samochód osobowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do przewozu osób i to w liczbie wyraźnie określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Załaduj na przyczepę i jedź bezpiecznie

Czasami zachodzi jednak potrzeba przewiezienia lub przewożenia bagażu albo ładunku, który w kabinie znajdować się nie powinien lub który po prostu się tam nie zmieści. Bywa też, że ładunek może by nawet dał się upchnąć, ale jest po prostu za ciężki. W takich wypadkach nieoceniona okazuje się mała przyczepa.

Istnieją dwie możliwości: przyczepę można kupić albo wynająć. Zacznijmy od wynajmu. Ma on sens wtedy, gdy trzeba jednorazowo albo kilka razy przewieźć coś, co wymaga dodatkowej przestrzeni bagażowej. Może tek być w razie przeprowadzki, urządzania jakiegoś lokalu, remontu itp. Przyczepka będzie więc eksploatowana raptem kilka razy czy kilka dni – nie ma więc sensu jej kupować, zwłaszcza że wynajem może kosztować zaledwie 25 zł za dobę. Internetowa wyszukiwarka błyskawicznie wskaże miejsce, w którym znajduje się wypożyczalnia przyczep samochodowych. Warszawa, a właściwie Lesznowola k. Piaseczna to jedno z takich miejsc. Adres internetowy: https://www.kam-przyczepki.pl/.

Wynajem ma sens także wtedy, gdy przyczepki będziemy używać dłużej, ale nie dysponujemy miejscem do jej przechowywania. Parking „pod chmurką” nie jest do tego celu odpowiedni, przyczepka mogłaby stamtąd zdumiewająco szybko zniknąć.

Jest jeszcze jedna okoliczność, przemawiająca za wynajmem. To sytuacja, w której kierowca nigdy przedtem nie prowadził samochodu z przyczepą. Jest to dlań coś nowego, a więc przydałoby się trochę poćwiczyć, zanim zostanie dokonany zakup, a przyczepka załadowana. Trzeba przecież sprawdzić, jak w nowej sytuacji pokonuje się zakręty, cofa, parkuje itp. Na taką próbę najlepszy jest wynajem przyczep. Warszawa to niełatwe miejsce do jazdy, tym bardziej warto poćwiczyć, jeśli się tego wcześniej nie próbowało.

Kiedy warto kupić na stałe

Zakup przyczepki oznacza wydatek kilku tysięcy złotych. Ma on sens wtedy, gdy przyczepka będzie używana przez dłuższy czas, choć niekoniecznie często. Może tak być na przykład, gdy budujemy dom systemem gospodarczym i przewozimy choćby część materiałów budowlanych. Przyda się też zapalonemu motocykliście, który uprawia cross, a więc musi co jakiś czas dowieźć swój motocykl w miejsce, w którym zamierza sobie poszaleć. To samo, gdy w grę wchodzi quad lub łódź.

Kupno przyczepki to dopiero początek, ponieważ trzeba ją zarejestrować, wykupić OC oraz poddawać obowiązkowym przeglądom technicznym.

Trzeba też pamiętać, że nie każdy i nie każdą przyczepkę może holować. Posiadacz prawa jazdy kategorii B może to robić pod warunkiem, że całkowita masa samochodu i przyczepki wraz z ładunkiem nie przekracza 3,5 tony. Musi też posiadać hak holowniczy, który również podlega obowiązkowym przeglądom technicznym.

Myśląc o wynajmie lub zakupie trzeba też brać pod uwagę różne rodzaje dostępnych przyczep. Ich oferta jest bogata i obejmuje m.in. lawety, platformy, przyczepy jedno- i dwuosiowe, przyczepy hamowane, a także specjalistyczne, np. do przewozu koparek, motocykli, quadów, kosiarek lub agregatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: