O czym pamiętać przy wymianie opon?

Przełom marca i kwietnia to dla kierowców czas, w którym muszą pomyśleć o zmianie opon na letnie. Kiedy powinniśmy to zrobić? I jakie opony będą najlepsze dla naszego samochodu? Wybór tych idealnych wcale nie musi być skomplikowany! Podpowiadamy jak to zrobić!

  1. Kiedy zmienić opony?

Według powszechnie przyjętej zasady, opony zimowe należy zmienić kiedy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ właściwości mieszanki gumowej, z której powstają zimowe opony, a także rzeźba ich bieżnika najlepiej sprawdzają się w niskich temperaturach. W lecie może dojść do przegrzewania, szybszego zużycia i spadku osiągów ogumienia. Używanie opon zimowych latem staje się więc niebezpieczne. Opony letnie zazwyczaj lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody, zapobiegając w ten sposób zjawisku aquaplaningu. Dodatkowo specyficzna rzeźba bieżnika znacząco zmniejsza drogę hamowania na suchej powierzchni.

Kiedy zatem najlepiej zmienić opony? Nasz klimat niekiedy zmusza nas do tego, aby poczekać, aż zmienna wiosenna pogoda nieco się ustabilizuje. Kiedy będziemy mieć pewność, że nagłe opady śniegu już nas nie zaskoczą, możemy udać się do wulkanizatora.

  1. Jak czytać oznaczenia rozmiaru opon?

Kupując nowe opony, pierwszym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest ich rozmiar. Możemy go sprawdzić na bocznej ścianie opony, której używaliśmy do tej pory. Dodatkowo producenci umieszczają informacje o rozmiarze opon w instrukcji obsługi pojazdu, klapce wlewu paliwa czy od wewnętrznej strony drzwi kierowcy.

Czytanie poszczególnych oznaczeń zawartych w rozmiarze wcale nie musi być trudne. Wystarczy znajomość kilku podstawowych informacji, aby dobrać właściwe opony. Weźmy przykładowo jeden z popularniejszych rozmiarów opon 205/55R16. Poniżej omówimy go dokładniej.

205 – jest to liczba informująca o szerokości opony, która wyrażona jest w milimetrach.

55 – to tak zwany profil opon, czyli stosunek szerokości do wysokości wyrażony w procentach.

R – mówi o tym, że opona ma budowę radialną.

16 – liczba prezentująca średnicę opony. Wyrażamy ją w calach.

Obecnie w sklepach internetowych możemy korzystać z intuicyjnych wyszukiwarek opon, które pozwalają nam w szybki sposób znaleźć opony o pożądanym rozmiarze. Jeśli go nie znamy, możemy posłużyć się wyszukiwaniem w oparciu o markę i model naszego auta. To dość duże ułatwienie.

  1. W jaki sposób przechowywać opony?

Prawidłowe przechowywanie opon pozwala utrzymać je w świetnym stanie do kolejnego sezonu i zapobiega ich odkształceniom oraz uszkodzeniom. Dlatego jest równie ważne co ich prawidłowa eksploatacja. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, o których nie powinniśmy zapominać.

– Zanim spakujemy opony do foliowych worków, warto je umyć. Woda z łagodnym środkiem czyszczącym usunie brud i resztki chemikaliów z ich powierzchni.

– Miejsce, w którym przechowujemy opony powinno być suche, zaciemnione, odpowiednio wietrzone i o umiarkowanej temperaturze.

– Ułożenie opon również ma duże znaczenie. Jeśli mamy zamiar przechowywać same opony bez felg, najlepiej aby były one ułożone pionowo. Pamiętajmy również o regularnej zmianie ich pozycji! Zapobiegnie to deformacjom i odkształceniom.

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: