Naprawiać czy wymienić? Co jest bardziej opłacalne dla właściciela samochodu?

Jeśli kiedykolwiek byłeś właścicielem samochodu, prawdopodobnie rozważałeś ulepszenie go. Być może „stary niezawodny” traci sens. Może Twoja rodzina wkrótce się powiększy, a Twój mały sportowy egzemplarz nie będzie idealny dla dzieci, zakupów i okazjonalnych podróży. Decyzje te podejmujemy z konieczności. Co, jeśli Twój samochód nadal jest w dobrym stanie? Czy warto zamienić swój wóz na coś nowego? Czy możesz odremontować swój obecny samochód za mniejszą sumę?

Ograniczanie kosztów

Przy każdym zakupie musisz wziąć pod uwagę początkowe i długoterminowe koszty. Kosztami początkowymi są pieniądze, które wyłożysz z góry. Oznacza to cenę zakupu i dodatkowych kosztów sprzedaży. Niewielu z nas może sobie pozwolić na nowy samochód za gotówkę, więc możesz najpierw sprzedać swój stary samochód, aby zrekompensować cenę nowego. Przy używanym aucie warto zorientować się, co wymaga wymiany już na starcie.

Długoterminowe koszty to bieżące wydatki związane z utrzymaniem, paliwem, naprawą i ubezpieczeniem samochodu. Będziesz musiał również wziąć pod uwagę rejestrację i obowiązkowe ubezpieczenie OC rocznie, aby Twój nowy samochód jeździł po drogach legalnie. Warto mieć na uwadze, jakie rodzaje zniżek oferują firmy sprzedające ubezpieczenia. Może się okazać, że z Twoja historią jazdy i na odpowiednich warunkach uda Ci się zaoszczędzić. Powinieneś również dowiedzieć się, ile kosztuje eksploatacja danego modelu, np. średnie spalanie. Zsumuj wszystkie szczegóły, aby dowiedzieć się, ile zapłacisz za każdy tydzień, miesiąc lub rok korzystania z nowego samochodu. I sprawdź w internecie opinie o autach przed zakupem.

Perspektywa przyszłych wydatków

Czasami starsze samochody wymagają naprawy, ponieważ podzespoły osiągają koniec swojego cyklu żywotności. Nawet, jeśli dbasz o samochód, części nadal wymagają obowiązkowej wymiany i dlatego często będziesz odwiedzać sklep motoryzacyjny.

Przy pomocy niezawodnego mechanika (lub dwóch dla drugiej opinii) można uzyskać listę najbliższych napraw i tego, co może wymagać całkowitego zastąpienia w przyszłości. Jest to również pomocne, gdy przygotowujesz samochód do sprzedaży, ponieważ przebyte naprawy i wymienione części Audi zwiększają wartość dla kupujących.

O ile nowy (lub w miarę nowy) samochód jest większym wydatkiem na początku, to używane auta bywają prawdziwymi „skarbonkami” i ich koszt jest bardziej rozbity w czasie. Często ukryte wady potrafią objawić się w najmniej oczekiwanym momencie, pozbawiając nas środka transportu. O ile koszty napraw mogą, ale nie muszą być powalające, to częstotliwość ich występowania już tak. Starsze auta bardzo często charakteryzuje także większe zużycie paliwa, oleju itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: