Wybór odpowiedniego oświetlenia samochodowego zależy od wielu czynników, podobnie jak żywotność samych żarówek. W zależności od typu oświetlenia żarówki mogą świecić kilkaset godzin (H4 – ok. 900 godzin, H7 – ok. 550 godzin) lub kilka tysięcy, jak ma to miejsce w przypadku palników ksenonowych, których czas eksploatacji wynosi nawet 3000 godzin. Jednak nie tylko typ żarówki decyduje o jej żywotności. Duże znaczenie ma również napięcie w instalacji elektrycznej. Obowiązuje tutaj reguła, że im wyższe napięcie i im częstsze jego skoki, tym krótsze życie oświetlenia. Na zmniejszenie liczby godzin świecenia żarówek wpływ ma także częstotliwość włączeń i wyłączeń światła. Na jakie kryteria powinni natomiast zwrócić uwagę kierowcy w sytuacji wymiany żarówek? Warto zastanowić się nad właściwym wyborem oświetlenia, służy bowiem ono nie tylko właścicielowi samochodu, ale również wpływa na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.
1. Jak często i gdzie jeżdżę?
Częstotliwość jazdy, charakter pokonywanej trasy oraz pory dnia, w którym najczęściej jeździmy, są ważnymi kryteriami, jakie należy brać pod uwagę w chwili zakupu żarówek. Częsta jazda nocą, poruszanie się na długich dystansach po terenach źle oświetlanych wymagać będą innego oświetlenia niż jazda po mieście w ciągu dnia. Kierowcy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo, powinni postawić na żarówki o lepszych parametrach, lepiej oświetlające drogę. Muszą jednak pamiętać, że światła te mają krótszy czas eksploatacji i wymagają częstszej wymiany. Jeżdżąc natomiast w dzień lub w nocy, ale po dobrze oświetlonym terenie, na krótszych trasach, warto wybrać żarówki o wydłużonej trwałości. W ten typ oświetlenia powinni także zainwestować właściciele samochodów, w których dostęp do żarówek jest utrudniony i wymiana oświetlenia nastręcza sporo wysiłku oraz wiąże się z dość wysokimi kosztami.
2. Oryginalne pochodzenie żarówek
Najlepszym wyborem jest zakup oryginalnego oświetlenia od renomowanych producentów, warto wymienić chociażby niektórych z nich: Osram, Philips, Bosch, Tunsgram, Narva czy General Electric. Jedynie oryginalne, niepodrabiane żarówki posiadają konieczną homologację, czyli oznaczenie mówiące o tym, że produkt został dopuszczony do użytku, a więc może być bezpiecznie stosowany przez kierowców. Homologacja daje nam pewność, że oświetlenie spełnia określoną funkcję. Symbolem europejskiej homologacji jest litera E w kółku oraz oznaczenie cyfrowe odnoszące się do wybranego państwa, dla Polski cyfrą tą jest 20. Poza homologacją żarówka musi posiadać także atest oraz oznaczenie normy ECE. Dzięki takim identyfikatorom z łatwością odróżnimy produkt oryginalny od podrabianego. Warto nieustannie przypominać o tym, że używanie oświetlenia bez odpowiedniej homologacji jest niezgodne z prawem i w przypadku kontroli policyjnej może skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego, ponieważ wiąże się z naruszeniem bezpieczeństwa na drodze.
3. Filtr UV i luksy
Filtr UV to jeden z najważniejszych parametrów oświetlenia samochodowego. Jego brak powoduje nieodwracalne zmiany w reflektorze, pogarszając jakość światła nawet o 30%. Filtr UV chroni odbłyśnik i szkło reflektora przed matowieniem, ogranicza efekt blaknięcia światła. Wśród różnych oznaczeń i wartości widniejących na opakowaniach żarówek znaleźć można także między innymi jednostkę strumienia świetlnego podawaną w lumenach (lm). To nic innego jak całościowa moc światła emitowanego przez żarówkę. Jednak ważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest luks (lx), czyli jednostka natężenia światła. Dzięki niej dowiemy się, jaka faktycznie ilość światła dociera do danej powierzchni.
4. Czego unikać?
Podczas wyboru odpowiedniego oświetlenia samochodowego należy również wiedzieć, jakich żarówek kategorycznie nie należy kupować. O jakim oświetleniu zatem mowa?
- pseudoksenony – wszelkie przeróbki oświetlenia halogenowego na ksenonowe, czyli montowanie palników ksenonowych w miejsce tradycyjnych reflektorów, jest nie tylko niebezpieczne, ale i nielegalne. Działanie pseudoksenonów polega na nałożeniu na żarówkę niebieskiego filtra, które tak naprawdę ogranicza ilość emitowanego światła. Bezpiecznym i legalnym rozwiązaniem jest zakup oryginalnej, markowej żarówki halogenowej dającej lekką, niebieskawą poświatę, jeśli oczywiście zależy nam na ksenonowym, stylowym wyglądzie oświetlenia. Co więcej, pseudoksenony posiadają o wiele wyższą temperaturę barwową od tej najwyższej dopuszczonej dla żarówek halogenowych wynoszącą 4200K, czyli nieprawną w odniesieniu do obowiązującego ruchu drogowego. Równie nielegalne i niebezpieczne jest montowanie palników ksenonowych w miejsce standardowych reflektorów. Takie rozwiązanie, mające na celu poprawić oświetlenie pojazdu, jest tak naprawdę złudne, ponieważ intensywna wiązka światła emitowana jest na krótkiej, niewystarczającej odległości od pojazdu. Czym to skutkuje? Zwężeniem źrenicy oka, gorszym widzeniem przeszkód na dalszym dystansie i tym samym spowolnioną reakcją kierowcy na ewentualne niebezpieczeństwo na drodze. Należy również dodać, że taka ingerencja w oświetlenie pojazdu niszczy reflektor i powoduje niebezpieczne oślepienie innych kierowców oraz pozostałych uczestników ruchu. Oba nielegalne rozwiązania w sytuacji kontroli policyjnej mogą zakończyć się odebraniem dowodu rejestracyjnego.
- o wyższej niż dopuszczalna mocy – normy wyraźnie określają moc przypisaną dla poszczególnych typów żarówek, na przykład dla żarówek H4 to 60/55 W, a dla H7 – 55W. Montowanie żarówek o wyższej mocy jest nielegalne, a co więcej dość drogie, gdyż takie oświetlenie w dość krótkim czasie niszczy reflektory.
Wybór odpowiedniego oświetlenia zależy także od klasy samochodu, w nowoczesnych modelach pojazdów montowane są już najczęściej światła LED. Jednak wciąż najpopularniejszym typem oświetlenia samochodowego są halogeny oraz ksenony. Pomocą w doborze właściwej żarówki jest instrukcja obsługi pojazdu, a jeśli jej nie posiadamy, można wykręcić stare oświetlenie i odczytać z jego obudowy przypisany do żarówki symbol. Użyteczna jest również wyszukiwarka lamp motoryzacyjnych, jaką znaleźć można na stronie producenta Osram. Wystarczy wpisać markę, model i typ pojazdu, a wyświetli się lista odpowiednich lamp tej marki. Warto kupować żarówki w sprawdzonych i zaufanych miejscach od renomowanych producentów, tylko wtedy mamy pewność, że nabywamy bezpieczny produkt, spełniający wszelkie normy i objęty gwarancją. Miejscem takim jest na przykład nocar.pl, gdzie kierowcy znajdą oświetlenie samochodowe takich znanych producentów, jak Philips, Osram, Tunsgram, Narva czy General Electric. Sklep służy fachowym doradztwem przy wyborze odpowiednich żarówek, pomagając kupującym dobrać oświetlenie spełniające ich oczekiwania.
Źródła zdjęć: Osram