Leasing dla firm jest jedną z najbardziej popularnych metod finansowania zakupu samochodu. Duże korporacje również często z niego korzystają, należy jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie, które warto rozważyć. Obok leasingu operacyjnego istnieje także kredyt oraz wynajem długoterminowy. Słuszność wyboru zależy od tego, jak długo zamierzamy z auta korzystać i co chcemy zrobić z nim później. Najważniejsze różnice między możliwościami finansowania zakupu samochodu kryją się bowiem w obliczeniach podatkowych.
Kredyt
Kredyt składa się z ceny auta, czyli wartości kredytu jako takiego, z odsetek, czyli kosztu kredytu, a także z prowizji organizacji, która kredytu udziela. Odliczeniu od dochodu firmy podlegają tylko dwie ostatnie składowe: odsetki i prowizja. Cenę auta możemy natomiast zamortyzować, wrzucając w koszty 20% jego wartości rocznie, przez pięć lat od zakupu, nawet jeśli auto spłacimy wcześniej, np. już po trzech latach. Użytkowanie samochodu w firmie dłużej niż 5 lat nie przyniesie firmie żadnych korzyści podatkowych.
Firmy rozliczające VAT mogą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu samochodu oraz serwisu i materiałów eksploatacyjnych, ale tylko jeśli auto jest używane wyłącznie do celów służbowych. Niektóre pojazdy są do tego uprawnione automatycznie, natomiast samochody, które od których chce się odliczać PEŁNY VAT, NALEŻY ZGŁOSIĆ DO URZĘDU SKARBOWEGO, A następnie prowadzić kilometrówkę. Jeśli firma nie zdecyduje się na taką biurokrację lub jeżeli auto będzie używane także do celów prywatnych, takich jak dojazdy do pracy, będzie można odliczyć tylko 50% VAT od samochodu. Pozostałe 50% można objąć amortyzacją.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest maksymalna wartość samochodu, która podlegać może odliczeniu – wynosi ona 20 000 Euro, tj. nieco ponad 83000 PLN. Faktem, który przekonuje niektórych przedsiębiorców do tej formy finansowania zakupu auta firmowego jest fakt, że wtedy auto jest ich formalną własnością. Dlatego przedsiębiorcy zwykle nie wybierają tej formy finansowania, jeśli potrzebują większego, droższego samochodu. Argumentem za wyborem kredytu dla niektórych firm jest to, że samochód od początku jest własnością firmy, nie zaś banku udzielającego kredytu.
Samochód na firmę. Analiza kosztów kredytu 1
na przykładzie Toyoty Avensis, przy umowie na 4 lata.
Oferta Toyota Bank z wpłatą własną 0%.
Cena netto – 86341,46 zł
Podatek VAT – 19858,53 zł
Wpłata własna – 0,00 zł
Rata miesięczna netto – 2255,61 zł
Liczba rat – 48
Całkowity koszt finansowania samochodu netto – 108269,27 zł
Kalkulacja dotyczy przykładu Toyoty Avensis 1.8 VVT-i z wyposażeniem Premium Executive, m.in. z pakietem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, ekranem dotykowym z systemem multimedialnym i nawigacją oraz skórzaną tapicerką.
Leasing operacyjny
W przypadku leasingu operacyjnego formalnym właścicielem samochodu jest instytucja, która leasingu udziela. Z perspektywy leasingobiorcy praktyczny efekt korzystania z auta jest taki sam jak podczas kredytowania jego zakupu. Tym co wyróżnia leasing dla nowych firm, są natomiast korzyści rachunkowo-podatkowe.
Będąc leasingobiorcą, co miesiąc płacimy za usługę leasingu. W przeciwieństwie do kredytu, w którym kosztem firmy mogą być tylko prowizja i odsetki, tutaj całą comiesięczną fakturę możemy odliczać od dochodu. A ponieważ auto formalnie nie należy do firmy, nie dotyczą go także przepisy amortyzacyjne. Gdy leasing konsumencki na samochód dobiegnie końca, możemy go wykupić za ustalony na początku procent. Może to być 1% wartości początkowej pojazdu, ale równie dobrze 35%. Najniższa opcja wydaje się najbardziej atrakcyjna, stąd jej duża popularność, warto jednak zwrócić uwagę, że przy ewentualnej odsprzedaży auta, będziemy obciążeni podatkiem dochodowym, a dotyczyć on będzie różnicy między kosztem wykupu samochodu od leasingodawcy a ceną, za którą później auto sprzedamy.
Analiza kosztów leasingu operacyjnego2
na przykładzie Toyoty Avensis, przy umowie na 4 lata.
Oferta Toyota Leasing z wykupem 1% i wpłatą własną 0%.
Cena netto – 86341,46 zł
Podatek VAT – 19858,53 zł
Wpłata własna – 0,00 zł
Rata miesięczna netto – 2055,19 zł
Liczba rat – 48
Cena wykupu – 863,41 zł
Całkowity koszt finansowania zakupu netto – 99512,53 zł
Kalkulacja dotyczy przykładu Toyoty Avensis 1.8 VVT-i z wyposażeniem Premium Executive, m.in. z pakietem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, ekranem dotykowym z systemem multimedialnym i nawigacją oraz skórzaną tapicerką.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy to wygodna forma leasingu operacyjnego, która działa tak, jakbyśmy leasingowali tylko wartość, którą auto straci podczas naszego użytkowania. Dlatego comiesięczne opłaty za auto są niższe o 40-60% w porównaniu do „zwykłego” leasingu, w którym koszt wykupu samochodu ustalimy na 1%. Na zakończenie wynajmu długoterminowego samochód możemy zwrócić usługodawcy lub wykupić go po cenie rynkowej ustalonej z góry, podczas podpisywania umowy. Kwestie podatkowe wyglądają analogicznie do leasingu, a w pakiecie możemy często dokupić usługi dodatkowe związane z obsługą serwisową, ubezpieczeniem czy zarządzaniem flotą aut, opłacane w równych ratach. Dzięki temu nie grożą nam jednorazowe wysokie opłaty za ubezpieczenie, przegląd czy nieprzewidziane naprawy, co pozwala łatwiej kontrolować finanse firmy. Wynajem tego typu zazwyczaj oferowany jest na okres od dwóch do czterech, czasami pięciu lat.
Analiza kosztów wynajmu długoterminowego
na przykładzie Toyoty Avensis, przy umowie na 4 lata i przebiegu 120 000 km. Oferta Toyota Business SmartPlan – z wpłatą własną 0%.
Cena netto – 86341,46
Podatek VAT – 19858,53
Wpłata własna – 0,00
Rata miesięczna netto – 1476,41
Liczba rat – 48
Cena wykupu – 33597,56 (opcja)
Opcje dodatkowe (pakiet Comfort)
Rata ubezpieczenia netto – 228,493
Rata serwisowa netto – 332,14
Kalkulacja dotyczy przykładu Toyoty Avensis 1.8 VVT-i z wyposażeniem Premium Executive, m.in. z pakietem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, ekranem dotykowym z systemem multimedialnym i nawigacją oraz skórzaną tapicerką.
Jak widać, każda z trzech dostępnych opcji finansowania zakupu samochodu dla firmy posiada swoje zalety. Decyzja często zależy od bieżących potrzeb i kondycji finansowej przedsiębiorstwa, warto więc przekalkulować każdą z możliwości pod kątem ogólnego kosztu i korzyści podatkowych dla firmy, które z niego wynikają.
–
1 Oprocentowanie 8,99%, stopa zmienna. Symulacja z dnia 22 czerwca 2015 nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
2 Symulacja z dnia 22 czerwca 2015 nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
3 Rata ubezpieczenia na 12 miesięcy. Po tym okresie nastąpi rekalkulacja czynszu miesięcznego.