W polskich realiach, zakup nowego samochodu jest sporym wydatkiem, niezależnie od tego jakiej marki auta poszukujemy. Na szczęście, zakup samochodu z salonu nie musi oznaczać konieczności wieloletniego oszczędzania. Do przeszłości należą już czasy, gdy samochody kupowało się wyłącznie za gotówkę. Istnieje kilka rodzajów finansowania zakupu nowego samochodu.
Leasing zamiast kupna?
Coraz popularniejszą formą nabycia samochodu staje się leasing, czyli de iure nabycie prawa do użytkowania danego auta, bez rzeczywistego przekazania prawa własności osobie, która go użytkuje. Jeszcze jakiś czas temu, takie działanie mogłoby się wydawać niemożliwe, lecz zmiany w prawie wprowadzone kilka lat temu sprawiły, że dziś można swobodnie użytkować auto, bez posiadania prawa własności do niego. Taki trend jest zresztą coraz bardziej widoczny w całej Europie – pomimo utrzymywania się statystyk sprzedaży aut mniej więcej na tym samym poziomie, spada liczba aut zarejestrowanych na osoby fizyczne czy nawet firmy. Jakie są rzeczywiste plusy leasingu? Cóż, przede wszystkim, zyskujemy dostęp do samochodu bez konieczności kupowania go. Jeżeli mamy w perspektywie użytkowanie auta w ciągu najwyżej kilku lat, takie posunięcie może okazać się znacznie korzystniejsze, niż kupno auta na własność. Chodzi tu głównie o utratę wartości, która w ciągu pierwszych trzech lat jest wręcz kolosalna, więc właściciel auta, decydując się na jego sprzedaż, sporo traci. Ponadto, jak podkreśla na swojej stronie internetowej pewna firma leasingowa z Warszawy, zakup auta w leasingu znacznie zwiększa płynność finansową firmy, bez jednoczesnego zamrażania kapitału. Leasing jest niejako formą wypożyczenia auta, a comiesięczne raty przypominają trochę opłacanie czynszu za biuro. Nabycie auta w leasingu oznacza również minimum formalności. To leasingodawca przejmuje odpowiedzialność za ubezpieczenie i rejestrację auta. Co więcej, po kilku latach takie auto można korzystnie oddać w rozliczeniu za nowe, co nie zawsze jest możliwe w przypadku prywatnie posiadanych samochodów.
A może kredyt?
Jeżeli nie posiadasz działalności gospodarczej, a jednocześnie nie chcesz kupować auta za gotówkę, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Dla osób, które chcą zakupić nowe lub używane auto marki Volvo, szwedzka firma przygotowała całkiem niezłą ofertę auto kredytu. Uzyskanie takiego kredytu jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Niezależnie od Twojego stanu cywilnego czy formy zatrudnienia, Volvo Polska może zaoferować Ci propozycję kredytowania wymarzonego auta. Wystarczy, że posiadasz udokumentowane dochody w określonej wysokości – nie ma żadnego znaczenia, skąd pochodzą te pieniądze. Uzyskanie kredytu nie jest już obwarowane posiadaniem umowy o pracę, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach o taką jest naprawdę trudno! Dochody możesz czerpać, na przykład, z umów cywilnoprawnych czy nawet z udziałów w spółkach i wynajmu nieruchomości. Sam decydujesz o długości okresu kredytowania (od 12 do 84 miesięcy), a także o jego wysokości (bank Volvo Polska może udzielić pożyczki na 100% ceny samochodu). W zależności od swoich oczekiwań i możliwości, możesz również ustalić wysokość comiesięcznych rat. Rozkładając je na maksymalnie 84 miesiące, pozwolisz sobie na całkiem niezłe auto!