Zapewne każdy z nas – kierowców przeżywał kiedyś chociaż raz problemy związane z naprawą samochodu po kolizji. Przy przestrzeganiu kilku prostych zasad nawet w takiej nieprzyjemnej sytuacji można uniknąć niepotrzebnego stresu i zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnych formalności.
Zbliża się zima – tradycyjnie okres wzmożonej pracy dla serwisów blacharsko lakierniczych. Szczególnie w przejściowym okresie, gdy opady śniegu są sporadyczne i nie wszyscy kierowcy mają czas się do nich przyzwyczaić, nawyki prowadzących samochody często nie nadążają za zmianami aury. Dochodzi wtedy do zwiększonej ilości mniej lub bardziej poważnych kolizji i stłuczek na mokrych drogach. A blacharze i lakiernicy samochodowi zacierają ręce i szykują się na prawdziwe żniwa. Warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, jakimi powinien się kierować właściciel uszkodzonego samochodu.
Jeśli dosięgnie nas taki przypadek, nie koniecznie z naszej winy i samochód zostanie uszkodzony na skutek kolizji, najlepiej zwrócić się po pomoc do warsztatu oferującego kompleksowe usługi naprawy karoserii i lakierowania. Pod hasłem „lakierowanie Kraków” reklamuje się w naszym regionie wiele serwisów. Jedne małe, inne większe, jednak zawsze przed wybraniem warsztatu warto zasięgnąć opinii wśród znajomych i w internecie, a przede wszystkim dokładnie uzgodnić koszty całej naprawy samochodu, żeby po zakończeniu serwisu nie zostać zaskoczonym jakimiś dodatkowymi wydatkami.
Lakierowanie samochodu nie jest procesem łatwym i wymaga odpowiedniego zaplecza oraz doświadczenia. Już sam dobór lakieru wymaga profesjonalnego sprzętu i „dobrego oka”, które można wypracować jedynie wieloletnią praktyką. Dlatego nie warto wybierać pierwszego lepszego serwisu, który oferuje „wszystko za darmo”. Mogło by się okazać, że w kilka miesięcy po naprawie nasz samochód będzie wymagał ponownego lakierowania, za które ubezpieczyciel już pieniędzy nie zwróci.
Warto zwrócić również uwagę na możliwość bezgotówkowego rozliczenia naprawy. Zaoszczędzi nam to sporo zachodu, a wszystko załatwi w naszym imieniu przedstawiciel serwisu samochodowego z ubezpieczycielem. Wielu ubezpieczycieli oferuje w ramach polisy samochód zastępczy na czas naprawy, choć często nie informują nas o tym, a mało kto czyta pełne warunki ubezpieczenia. Warto jednak sprawdzić to w regulaminie swojej polisy ubezpieczeniowej, a jeśli wybierzemy warsztat dysponujący własnymi samochodami dla klientów, wszystko zostanie załatwione i rozliczone praktycznie bez naszego udziału.
Przede wszystkim jednak należy w tym okresie roku wzmóc uwagę na drodze, aby nie stać się uczestnikiem kolizji. Zaoszczędzi nam to wiele stresu nawet, jeśli późniejsza naprawa samochodu została by przeprowadzona w najmilszej atmosferze.