W życiu prawie każdego młodego człowieka przychodzi taki dzień, w którym zdaje egzamin na prawo jazdy i zaczyna myśleć o swoim pierwszym samochodzie.
Wszystko zaczyna się od tego, jakie fundusze może przeznaczyć na ten cel. Z reguły są one niewystarczające na zakup nowego auta z salonu, dlatego młody człowiek zaczyna swoją przygodę z motoryzacją od auta używanego. Rynek aut z drugiej ręki jest na tyle duży, że trudno zdecydować się na jakiś konkretny model i markę. Zakup pierwszego auta dla młodej osoby to duże przeżycie. Podczas zakupu może kierować się emocjami, nie musi przecież szukać wygodnego auta rodzinnego. Nawet niewielka kwota, którą się dysponuje może wystarczyć nie tylko na małe auto miejskie, ale również na samochód sportowy czy nawet limuzynę.
Nie jest jednak sztuką kupić piękne sportowe auto, trudniej je później utrzymać. Z tej to przyczyny wybór auta ograniczony jest funduszami, jakie taki człowiek może przeznaczyć na codzienną eksploatację. Najwięcej pieniędzy pochłaniają wydatki na paliwo, dlatego warto poszukać auta na tyle oszczędnego w tej kwestii, by wydatki na stacji benzynowej nie nadwyrężały zbytnio jego kieszeni. Wszystko będzie również zależało od tego, ile taki ktoś będzie takim autem jeździł. Jeśli samochód potrzebny jest tylko i wyłącznie na dojazdy na uczelnię lub krótkie przejazdy w bliskie miejsca, można pokusić się o większy, czyli z reguły bardziej paliwożerny silnik. Ważniejsze są wtedy inne wydatki, np. na części eksploatacyjne czy ubezpieczenie, spalanie odchodzi wtedy na dalszy plan. Młody kierowca, który ledwo co otrzymał uprawnienia do prowadzenia pojazdów, nie posiada żadnych zniżek w ubezpieczalni, a bardzo często firmy te naliczają zwyżki ze względu na jego wiek. Gdy auto będzie posiadało silnik o dużej pojemności, a taki ktoś będzie mieszkał w dużym mieście, cena polisy bez problemu przekroczy 2000 złotych.
Pewnym rozwiązaniem może być współwłasność auta z kimś z rodziny i skorzystanie z jego zniżek, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego dla początkującego kierowcy najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki samochód o małej pojemności silnika. Ubezpieczenie takiego pojazdu będzie niskie, również średnie zużycie paliwa w takim samochodzie będzie niewielkie, tak samo jak ceny części eksploatacyjnych. Nie ma potrzeby zakupu dużego, pojemnego auta. Przecież taka osoba podróżuje zazwyczaj sama, ewentualnie we dwójkę. Można więc śmiało polecić jej samochód dwu lub trzy drzwiowy, które nie musi posiadać pojemnego bagażnika. Auta takie mają przeważnie ładną sylwetkę, która podoba się młodym, a ich cena jest wyraźnie niższa od tego samego modelu w wersji 4, 5 – drzwiowej czy kombi. Autem, które można śmiało polecić jest Honda Civic. Honda Civic spalanie ma na dobrym poziomie, łączy w sobie zarówno oszczędność, wygląd oraz osiągi, których nie powstydziłby się niejeden usportowiony samochód. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by taka osoba dobrze czuła się podczas prowadzenia własnego samochodu i w bezpieczny sposób nabierała doświadczenia za kierownicą.