Geometria kół – Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Bezpieczeństwo i stabilność jazdy samochodem powinny być dla nas absolutnym priorytetem, dlatego należy zrobić wszystko, aby pojazd został przygotowany w sposób odpowiedni. Punktem newralgicznym w tym przypadku są koła – jeżeli zostaną zamontowane w nieodpowiedni sposób bądź będą narażone na wystąpienie różnego rodzaju defektów, nasza jazda nie będzie bezpieczna.

Dlatego też dbajmy o ich kondycję. Jednym z podstawowych elementów jest geometria kół, która musi zostać wykonana w sposób prawidłowy. Dlaczego jednak geometria jest taka ważna?

Komfort jazdy

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie w telegraficznym skrócie, należy zwrócić uwagę, iż związana jest ona z prawidłową zbieżnością kół, ich kątem pochylenia, a także tak zwanym kątem wyprzedzania osi. Mówiąc krótko, geometria odpowiada za prawidłowe umiejscowienie kół, co ma przełożenie na komfort samej jazdy.

Zalety właściwych ustawień mogą wydać się oczywiste. Przede wszystkim zyskujemy pełną kontrolę nad prowadzonym pojazdem. Nie musimy martwić się, iż w trakcie jazdy dojdzie do jego „ściągania” na którąś ze stron jezdni. Ma to swoje znaczenie w szczególności podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Mokra i śliska nawierzchnia może bowiem dodatkowo spotęgować ten efekt.

Wspomnieć należy również o tym, iż odpowiednia geometra kół zwiększa żywotność opon, które nie są nadmiernie eksploatowane.

Niebezpieczne zaniechania

Mając to wszystko na uwadze, warto odpowiednio wcześnie reagować, gdy poczujemy, że nasze koła nie zachowują się tak, jak powinny. Podstawowym symptomem złej geometrii jest wspomniane ściąganie samochodu – po prostu następuje samoistne skręcanie, co oczywiście znacząco utrudnia prowadzenie.

Kolejnym alarmującym objawem będzie utrudnione kierowanie w deszczu. Jeżeli nasze auto ma poważne problemy z dostosowaniem się do zmiennych warunków panujących na drodze, z pewnością coś jest nie w porządku. To samo tyczy się sytuacji opóźnionego skręcania.

Jeżeli spotkamy się z podobnymi trudnościami, powinniśmy zareagować natychmiast. W innym wypadku może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze. W pewnym momencie auto wpadnie w poślizg, a my stracimy kontrolę nad jego ruchami. Niewłaściwa geometria kół wyróżnia się również zdecydowanie skróconą żywotnością opon, które bardzo szybko tracą swoje właściwości.

Wszystko to sprawia, że kontrolę ustawień geometrii kół powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Jeżeli natomiast zauważymy symptomy wymienione wyżej, należy odwiedzić serwis samochodowy natychmiast. Problemu nie należy bagatelizować, dlatego zachęcamy do wizyty u lokalnego mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: