Dwa zestawy felg. Czy ma to sens?

Większość użytkowników samochodów zadowala się jednym zestawem felg i dwoma kompletami opon. Jest to rozwiązanie z pozoru wygodne, ponieważ użytkownik nie zamraża pieniędzy w czymś, z czego korzysta jedynie przez pół roku. Wystarczy przecież u wulkanizatora wymienić opony zimowe na letnie lub odwrotnie. Jednak jest to tylko z pozoru tańsze rozwiązanie. Poniżej przedstawimy kilka argumentów przemawiających za kupnem drugiego zestawu felg.

Wygoda i bezpieczeństwo

Drugi zestaw kompletnych kół z oponami przeznaczonymi na inny sezon docenią zwłaszcza osoby, które mieszkają w okolicach, w których brakuje swobodnego dostępu do serwisów oponiarskich. Nagły atak zimy na terenach wiejskich może skończyć się dla posiadacza autka ubranego w sportowe, letnie opony w najlepszym razie niezamierzonym driftem na zaśnieżonych drogach, w najgorszym zaś, poważnym wypadkiem. Posiadając drugi zestaw kół można je samodzielnie zmienić, nie poddając się kaprysom aury. Ponadto wiele osób, które już przekonały się do posiadania dwóch zestawów kół, na sezon jesienno-zimowy zakłada mniejsze felgi z bardziej „mięsistymi” oponami zimowymi, podczas gdy na sezon wiosenno-letni rezerwują sobie koła o większej średnicy felg obute w niskoprofilowe, sportowe gumy nadające autu sportowego pazura. Wyższe opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo w czasie jazdy na pokrytych śniegiem drogach, zmniejszając ryzyko uszkodzenia opon np. w czasie niespodziewanego wjazdu na ukryty w śniegu kamień lub krawężnik.

Oszczędność

Zakup drugiego zestawu felg, przeznaczonych do użytkowania w innych warunkach pogodowych, pozwoli na wymierne oszczędności w czasie użytkowania opon. Opony raz założone na felgi posłużą znacznie dłużej niż zdejmowane i zakładane co kilka miesięcy. W często zmienianych oponach następuje rozciągnięcie i osłabienie stopki opony. Skutkuje to postępującym rozszczelnieniem koła i kłopotami z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia, a w dłuższej perspektywie nierównomiernym zużywaniem się bieżnika opony. W skrajnych sytuacjach może dojść do pęknięcia opony w czasie jazdy. Ponadto zmiana kół w serwisie oponiarskim jest tańsza i szybsza niż zmiana opon. Żywotność opon zainstalowanych na felgach można zdecydowanie przedłużyć, używając do przechowywania kół specjalnych stojaków, na których koła zawieszone są na feldze, a opony z niczym się nie stykają.

Atrakcyjny wygląd auta

Felgi przeznaczone do użytkowania w czasie lata mogą swoim wyglądem podkreślać indywidualizm ich posiadacza. Dostępne modele felg charakteryzują się nie tylko wymyślnym kształtem, ale także efektownym wykończeniem powierzchni, np. polerowaniem lub chromowaniem, które może być wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Jednak te elementy mogą w czasie zimy ulec uszkodzeniu np. pod wpływem soli lub poobcierane o kryształki lodu.

Kierowcy chcący także zimą utrzymać atrakcyjny wygląd auta nie są skazani na felgi stalowe. Mogą oni na zimę zaopatrzyć się także w felgi aluminiowe. Jednak wybierając felgi przeznaczone do użytkowania w warunkach zimowych, należy zdecydować się na modele alufelg o wzorach, które będzie można łatwo i szybko wyczyścić w czasie mycia samochodu. Takie alufelgi odwdzięczą się długotrwałym i bezawaryjnym użytkowaniem i będą cieszyły wzrok przez wiele lat.

Oznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: