Czy zakup opon zimowych ma sens?
W okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, opony letnie tracą swoje właściwości. Guma staje się zbyt twarda, by zapewnić odpowiednią przyczepność do podłoża. Gdy dochodzi do tego śnieg, lód czy błoto pośniegowe zalegające na ulicach i parkingach, ruszenie autem oraz dalsza jazda staje się bardzo utrudniona. Kłopot mają nawet doświadczeni kierowcy. Rozwiązaniem problemu mogą być opony zimowe, w które będzie wyposażony pojazd. Dzięki temu, że guma takich opon posiada specjalny skład mieszanki, nawet w czasie dużych mrozów nie stają się one zbyt twarde. Zapewnia to w miarę normalne zachowanie na drodze. Do poprawy przyczepności na lodzie czy śniegu przyczynia się również sama struktura bieżnika. Oczywiście nie zagwarantują one takiej przyczepności jak opony na letnie na suchej powierzchni, ale z pewnością znacznie ją poprawią. Podjazd pod niewielką górkę w zimie czy manewry parkingu nie będą sprawiały już takiej trudności.
Niektórzy kierowcy uparcie twierdzą, że skoro bardzo mało jeżdżą podczas zimy lub ich spokojny styl jazdy zapewnia im zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, to wcale nie potrzebują kupować opon zimowych. Są niestety w wielkim błędzie. Nawet podczas spokojnej przejażdżki w pobliżu domu może przytrafić się im awaryjna sytuacja. Czasem krótsza nawet o metr lub dwa droga hamowania może zaważyć na tym, czy uniknie się wypadku lub kolizji. Opona zimowa w porównaniu z oponą letnią z pewnością zapewni taki zapas bezpieczeństwa. Koszty ewentualnej naprawy auta będą zdecydowanie wyższe niż wydatek na zakup opon zimowych. Krótsza droga hamowania często może uratować życie. Nie warto więc oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Gdy nadejdzie właściwa pora, należy udać się do sklepu bądź zamówić opony w Internecie np. na Tirendo.
Mimo, że w Polsce na razie nie ma obowiązku używania opon zimowych, to jednak warto poważnie zastanowić się nad ich założeniem. Na pewno jest to konieczność, gdy planuje się pojechać w okresie zimowym do niektórych krajów europejskich, które taki obowiązek nałożyły już wiele lat temu. W przeciwnym wypadku kierowca, który nie zastosuje się do takiego wymogu zostanie ukarany bardzo wysokim mandatem.
Nie warto czekać z kupnem opon do pierwszych opadów śniegu. Powinno to nastąpić, gdy temperatura przez kilka dni spada poniżej poziomu 7 stopni Celsjusza. To odpowiedni moment na zmianę, w zakładach wulkanizacyjnych nie ma jeszcze długich kolejek oczekujących, wymiana odbywa się więc bardzo sprawnie. Zyskuje się w ten sposób pewność, że pierwszy śnieg nie zaskoczy kierowcy.
Podczas trudnych warunków pogodowych, które dosyć często występują w okresie zimowym, brak ogumienia zimowego bardzo negatywnie wpływa na stabilność auta. Sposób, w jaki zachowa się ono na drodze jest bardzo nieprzewidywalny. Wszystkie systemy bezpieczeństwa, w które zaopatrzony jest samochód niewiele mogą wtedy pomóc. Tylko opony zimowe są w stanie zapewnić odpowiedni zapas bezpieczeństwa. Jednak i tak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku za kierownicą.