Czy rozmiar opony ma znaczenie? Jak rozmiar opony wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy?

Bez wątpienia prawidłowy rozmiar opony ma znaczenie jeśli chodzi o nasz komfort i bezpieczeństwo. Powinniśmy się ściśle trzymać wytycznych producenta pojazdu do ustalonych przez niego granic. Każde odstępstwo od podanych norm może skończyć się nieprawidłowościami w działaniu auta, a nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Opony możesz dobrać na https://www.continental-opony.pl/samochod/opony

Błędnie dobrany rozmiar opon może powodować wysyłanie niewłaściwych informacji do systemów elektronicznych, ryzykiem uszkodzenia nadwozia, zmianą geometrii układu kierowniczego.

Odpowiedni rozmiar opon jest łatwy do sprawdzenia przez każdego. Zwykle umieszcza się go z boku opony w formacie np. 195/65/R15, gdzie oznaczona jest szerokość opony, profil opony oraz jej średnica osadzenia i rodzaj konstrukcji.

Szerokość opony:

Ściśle rzecz ujmując, jest to wyrażona w milimetrach wartość przekroju opony, którą mierzy się pomiędzy jej ściankami bocznymi po założeniu na obręcz i napompowaniu do wskazanego ciśnienia.

W powyższym przykładzie 195 oznacza, że opona ma 195 mm szerokości.

Koło nie może być za szerokie, bo może ocierać o inny element, ani za wąskie, gdyż auto może mieć problem z hamowaniem.

Profil opony:

Profil wartościuje się jako stosunek wysokości ścianki bocznej do szerokości opony.

Przykład powyżej oznacza, iż wysokość opony to 65 procent jej szerokości.

Średnica osadzenia i rodzaj konstrukcji:

W oznaczeniu R15, literą R oznaczona jest radialna konstrukcja opony. Wartość 15 oznacza, iż oponę możemy założyć na felgę o wielkości 15 cali.

Zmiana rozmiaru felg powoduje obniżenie opony, któremu towarzyszy zwykle zwiększenie szerokości ogumienia. Wiąże się to z gorszym komfortem jazdy po koleinach i pogorszeniu odprowadzania wody. W zamian będziemy cieszyć się większym komfortem jazdy i stabilnością na suchej autostradzie.

Nie wszystko jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. O ile ten sposób doskonale sprawdzi się w przypadku kupna auta z salonu bądź po założeniu opon w autoryzowanym serwisie, to niekoniecznie w pozostałych sytuacjach.

Co zatem zrobić jeśli nie jesteśmy tego pewni? Możemy sięgnąć do książki obsługowej lub sprawdzić te informacje na naklejce fabrycznej wewnątrz auta.

Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy także zwrócić uwagę na dwa inne ważne parametry: indeksy prędkości oraz nośności. Przekraczanie tych wartości wiąże się ze zmianą parametrów technicznych oraz ryzykiem uszkodzenia opon.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki rozmiar opon będzie odpowiedni do naszego auta i nie chcemy ryzykować kupna niewłaściwego modelu, warto skonsultować się z fachowcami z autoryzowanego

Oznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: