Samochód ciężarowy, przekraczający masę 3,5 tony, zwany jest popularnie tirem. Firmy transportowe i kierowcy z uprawnieniami na tego typu pojazdy są coraz bardziej potrzebni na rynku. Jednak tir, jak każdy inny samochód potrzebuje przeglądu technicznego. Czy wiesz, jak wygląda to badanie?
Przegląd samochodu ciężarowego – kiedy i gdzie?
Samochód ciężarowy, mimo swojej zwiększonej masy i większych gabarytów, jest takim samym pojazdem, jak wszystkie inne, także i samochody osobowe. Nie potrzebuje ani częstszych, ani rzadszych kontroli technicznych. Nawet, jeśli jest używany do codziennych, wielokilometrowych tras. Może on być poddawany badaniom okresowym, ale decyzję o ich wykonaniu podejmuje właściciel – w żaden sposób nie jest do tego zobligowany prawnie.
Odpowiednia ustawa o ruchu drogowym zobowiązuje właścicieli samochodów ciężarowych do corocznych kontroli technicznych pojazdów, wykonanych w specjalnie przystosowanych do tego miejscach i poświadczonych przez certyfikowanych diagnostów. Zaniedbanie tej czynności skutkować będzie wieloma konsekwencjami, jeśli fakt ten zostanie odkryty przez osoby kontrolujące. Wśród przykrych konsekwencji znajduje się także czasowy zakaz korzystania z samochodu, jak i problemy z dowodem rejestracyjnym.
Ważne jest nie tylko kiedy, ale też gdzie zostaną wykonane badania techniczne. Jak mówi diagnosta z stacji Damal w Łodzi:
Istnieją dwa rodzaje miejsc, w których wykonuje się przeglądy techniczne – Podstawowe Stacje Kontroli Pojazdów i Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Tylko te drugie posiadają uprawnienia i możliwości techniczne do kontroli pojazdów ciężarowych, powyżej 3,5 tony.
Elementy tira poddane kontroli technicznej
Przeglądy techniczne samochodów ciężarowych mają na celu kontrolę sprawności technicznej wszystkich elementów wyposażenia. Dzięki temu można wcześniej wykryć wszystkie usterki, a tym samym sprawić, że samochód dłużej będzie nam służył. Sama kontrola techniczna nie trwa dłużej niż przegląd innych pojazdów – sprawdzane są dokładnie te same elementy, ponieważ ich prawidłowa praca jest gwarancją sprawności pojazdu i bezpieczeństwa na drodze.
Zgłaszając się na coroczny przegląd techniczny samochodu ciężarowego kontrolowane będą elementy, takie jak:
zgodność numerów w dowodzie rejestracyjnym z numerem VIN,
stan ogumienia – stan bieżnika opon,
stan hamulców – ich sprawność, w tym także sprawność hamulca ręcznego,
oświetlenie – działanie, prawidłowe ustawienie i natężenie światła,
stan zawieszenia, amortyzacja,
stan silnika – emisja spalin, głośność, brak przecieków,
układ wydechowy – sprawność i głośność,
pasy bezpieczeństwa – ich obecność i prawidłowe działanie.
Jeśli w trakcie badania technicznego wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, diagnosta samochodowy musi poinformować o tym właściciela pojazdu. Od rodzaju usterki – lekkiej czy poważnej – zależy to, czy uzyska się podpis poświadczający sprawność techniczną samochodu ciężarowego.
Brak potwierdzenia o sprawności technicznej pojazdu
Jeśli usterka będzie poważna, należy ją jak najszybciej usunąć i ponownie zgłosić się na badanie techniczne. Zlekceważenie tego zalecenia lub całkowite zignorowanie konieczności wykonywania badań technicznych pojazdu, może mieć przykre konsekwencje dla właściciela pojazdu.
Podczas kontroli drogowej sprawdzany jest m.in. ważność przeglądu – jego brak skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odesłaniem go do właściwego wydziału komunikacji. W ciągu 30 dni trzeba wykonać badania techniczne i odebrać dokumenty w urzędzie. Jest to duża strata i pieniędzy, i czasu właściciela pojazdu. Ważny przegląd techniczny jest także istotny podczas jakiejkolwiek kolizji czy wypadku. Jego brak może świadczyć na niekorzyść prowadzącego dany samochód i automatycznie decydować o jego winie. Problemy pojawiają się często także w firmie ubezpieczeniowej – wiele z nich ważne badania techniczne traktuje jako podstawę do ubiegania się o odszkodowanie.
Więcej informacji na temat przeglądów technicznych różnych pojazdów, nie tylko samochodów ciężarowych, można uzyskać na stronie www.damal.eu.